Servis Araçlarında Kış Bakımı

Servis Araçlarında Kış Bakımı

Servis Araçlarında Kış Bakımı
Bu yazıyı oylayabilirsiniz.

Servis Araçlarında Kış Bakımı

Aralık ayının ortalarında soğuk hava ile başlayıp yerini sürekli kar yağışına bıraktığı mevsim koşullarında taşımacılık işinin çilesi tam anlamıyla başladı. Her gün özellikle sabahları sis ile başlayan ve saatlerin geri alınmamasında sebep havanın oldukça karanlık olması ile başladığımız bu günlerde çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu konuda bireysel araç kullananların yanı sıra personel taşımacılığı işi yapan kişilerin çok daha fazla hassasiyet göstermesi gerekiyor. Aynı şekilde bu hassasiyetin resmi olarak servis araçları bakım onarım formu düzenlenerek yetkililere teslim edilmesi gerekiyor.

Servis araçlarında kış bakımı yapmanız, aracınızın en kötü hava koşullarında bile hem güvenli kullanmanızı sağlar, hemde araç içerisinde ki personelin güvenliğini emniyet altına almış olursunuz. Aracınız da kış bakımı yaptırmanızın size en büyük avantajı ise soğuk havalarda araçlarda daha çok arıza meydana gelir bu sebeple aracınızın performansını düşürmemiş olur ve çıkabilecek masrafları çok daha aza indirebilirsiniz.

Servis Araçlarında Kış Bakımı Nasıl Yapılır ?

Kış bakımını denilince standart periyodik yapılan bakımlar aklınıza gelmesin. Çünkü servis araçlarında kış bakımı çok daha hassasiyet gerektiriyor. Öncelikle motor aksamında dikkat etmeniz gereken kısım özellikle motor suyuna minimum %30 oranında antifriz katarak suyun donmasını engellemeniz gerekiyor. Tabi ki verdiğimiz oran havanın soğukluk derecesine göre değişmektedir.

Bu konuda kesinlikle motor suyuna tamamı antifriz olan su eklemek en büyük yanlıştır. Aynı şekilde motorda olması gereken su miktarının üzerinde su eklenmesi de bir diğer yanlıştır. Bu hatanın yapılması durumunda başınıza gelecek en kötü şey motor contalarının zarar görmesidir. Çünkü motor fazla koyulan suyu dışarı atmaya çalışacağından, contalar sürekli olarak zorlanma görecektir ve bunun sonucu sızdırmalar başlayacaktır.

Diğer bir konu ise motorun can damarı olan V kayışı konusudur. Yaz aylarında sıcaktan sebep gergin olan v kayışı gevşetilirken, kış aylarında tam tersine daha gergin olmalıdır. Şayet aracınızda V kayışı gerginleştirmesi yapamıyorsanız mutlaka değiştirmelisiniz.

Kış Lastiği Uygulaması

Lastik Hayati Önem Taşır !

Karayolları müdürlüğünce son yıllarda özellikle ticari araçlarda ve binek dahil olmak üzere tüm taşıtlarda kış lastiği uygulaması hayata sokulmuştur. Personel servis araçları yönetmeliği gereğince, aracınız da mutlaka kış lastiği bulunmalıdır. Çünkü sürekli ıslak olan yüzeyde veya karlı olan yüzeylerde aracın kaymasını engellemek için bir numaralı faktör lastik konusudur. Özellikle mevsim koşullarına göre lastik hava değerlerinin değişkenlik göstermesi demek kış aylarında lastiğinizin yaz mevsimine göre bir kademe daha yüksek olması gerektiği anlamına geliyor.

Kış lastiklerinin ömrü ortalama 4 sene olarak belirlenmiştir. 4 sene sonunda lastiklerin diş derinliğinin azaldığını ve yol tutuş özelliğini kaybettiğini fark edeceksiniz. Bu sebeple 4 sene sonunda mutlaka yeni lastikler ile yola devam etmelisiniz.

Fren Bakımı

Frenleri Mutlaka Kontrol Edin !

Özellikle sis ve yoğun yağışa maruz kaldığımız kış aylarında görüş mesafesi oldukça azalır. Bu sebeple frene bastığınız zaman kulağınıza gelen bir ses varsa veya aracınız da farklı tepkiler varsa mutlaka servise götürüp kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Araç Aydınlatma Bakımı

Aydınlatmaların Eksiksiz Çalışması Çok Önemli

Yağışın ve sisli havanın olduğu günlerde görüşünüze en büyük katkısı olan şey araç farıdır. Özellikle servis araçlarında kış bakımı yapılırken aracınızın farlarını temizletin ve diğer stop lambası, sinyaller ve diğer plaka aydınlatma araçlarını mutlaka kontrol edin. Çalışmayanları çalışır hale getirin.

Yaptığınız tüm bu iyileştirmeleri mutlaka servis aracı bakım ve onarım takip formu ‘na işleyerek bağlı bulunduğunuz firmaya teslim ediniz.

Bir önceki yazımız olan Servis Sözleşmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir